فرش مدرن

فرش ماشینی مدرن

چند دهه ای است ک فرش های ماشینی روی کار آمده اند. فرش ماشینی مدرن نوعی از اینگونه فرش ها است. در حقیقت اگر بخواهیم ساده بگوییم، با تغییر سبک دکوراسیون امروزی و تغییرات اساسی در فضای داخلی منازل، لازم بود تا تغییراتی در طرح و نوع بافت فرش های ماشینی ایجاد شود. در واقع خصوصیات فرش ماشینی مدرن با زندگی امروزی خانواده ها می تواند هماهنگی بیشتری داشته باشد. فرش ها هرچند در اندازه های کوچک، نقش اساسی در زیبایی خانه مدرن دارند. در زمان های گذشته زمانی که اولین فرش های ماشینی از دستگاه های بافت خارج شدند ، هدفی جز پوشاندن خانه ها و ایجاد عایق در برابر انواع خطرات وجود نداشت . تنوع محصولات پایین بوده و تمامی فرش ها در طرح ها و رنگ های محدودی عرضه و تقاضا می شدند . رفته رفته بر تعداد تولید کنندگان و عرضه محصولات افزوده شد.

طرح های فرش ماشینی شامل :
فرش های سنتی
فرش های کلاسیک
فرش های مدرن یا فانتزی

طرح های سنتی و کلاسیک فرش ماشینی

کاملا از طرح های مدرن متفاوت هستند ؛ این تفاوت به حدی ست که کاربرد فرش های مدرن را از کاربرد فرش هایی با طرح سنتی و کلاسیک متفاوت نموده است . فرش های سنتی برای دکوراسیون سنتی ، فرش های مدرن برای دکوراسیون مدرن و فرش های کلاسیک برای دکوراسیون کلاسیک مناسب هستند . شاید بتوان طرح کلاسیک و سنتی را به علت شباهت و نزدیکی طرح به جای یکدیگر بکار برد اما طرح های مدرن صرفا در دکوراسیون های مدرن خوش می درخشند. در حال حاضر برای خرید جهیزیه خانواده ها از هردو این طرح ها استفاده میکنند اما علاقه مندان و طرفداران به فرش های مدرن بسیار بیشتر شده است.

فرش کلاسیک

نگاهی بر جزئیات فرش ماشینی مدرن

طرح های ساده موجود در فرش مدرن دقیقا خلاف چیزی است که در فرش های دستباف و فرش های ماشینی سنتی وجود دارد. شاید بتوان گفت هر کس از طرح های سنتی و فضاهای قدیمی و بعضا تکراری فرش ها خسته شده باشد، فرش ماشینی مدرن می تواند یک گزینه ی فوق العاده خوب برای او محسوب شود. فرش ماشینی مدرن با وجود اینکه در طی مدت کوتاهی که وارد صنعت فرش و قالی شده است و طرفدارنی هم دارد، اما هنوز هم طرفداران طرح های سنتی شاید بیشتر باشند. در تولید فرش های سنتی طرح ها به اصطلاح خیلی شلوغ بودند به حدی که ممکن است رنگ زمینه ی فرش کمتر به چشم آید. اما در فرش مدرن طرح های خیلی کمی بکار برده شده است و توجه زیادی بر روی رنگ زمینه می باشد.زندگی جامعه ی امروز، در تمام ابعاد و زمینه ها در حال پیشرفت و دگرگونی سوق پیدا کرده است. فرش ها هم از قاعده مستثنی نیستند چرا که جزو مهم ترین وسایل منازل هستند و اثر زیادی بر نوع دکوراسیون دارند. پس طبیعی است که تولید کنندگان فرش هم تحولی در طرح و نقش فرش ها ایجاد کرده باشند. البته شایان ذکر است که تولید فرش مدرن دلیلی بر عدم توجه به طرح های سنتی نمی باشد و هر کدام در جایگاه خود، طرفداران و کاربری های مخصوص به خود را دارند.

انواع فرش ماشینی مدرن در دکوراسیون امروزی

فرش ماشینی مدرن تنوع زیادی دارد و در مکان های مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیردک به چند نمونه برتر آن اشاره میکنیم.

عروسکی

از نام آشناترین انواع فرش مدرن که استقبال زیادی هم از آن شده است، فرش های عروسکی یا همان فرش های کودک را می توان نام برد. این نوع فرش ها که از مرغوب ترین موارد اولیه تولید می شوند، باعث شده اند تا والدین با خیال راحت از آن ها برای اتاق کودکان خود استفاده نمایند. بهتر است این نوع فرش ها را هماهنگ با علاقه ی کودکان انتخاب کنید. هر شخصیتی که مورد توجه کودک باشد، بهترین گزینه است .

فرش کودک

فریز

نوع دیگری از فرش های مدرن می باشند. اگر در بین فرش های مدرن و امروزی در جستجوی فرشی می باشید که علاوه بر زیبایی و استحکام، آسیبی در مدت زمان زیاد نسبت به نیروی وزن اجسام نداشته باشد، فرش فریز منطقی ترین انتخاب برای شما است. فرش فریز به علت برجسته بودن و سطح ناصاف، شباهتی با دیگر فرش های ماشینی سنتی برجسته دارد.

فرش مدرن

شنل

اگر بخواهیم ظاهر این نوع فرش مدرن را با فرش های فریز مورد مقایسه قرار دهیم، می توان گفت فرش شنل برای سخت پسندان مناسب تر است. چرا که زیبایی ظاهری بالاتری دارد. برای بافت فرش مدرن ماشینی الیاف متنوعی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد این فرش ها، پلی استر الیاف غالب است. به همین دلیل می توان مقاومت زیادی را از فرش های سبک شنل انتظار داشت. برخی از فرش ها حتی در مقابل نور آفتاب هم آسیب می بینند و بافت خود را از دست می دهند. فرشهای شنل که نوعی فرش مدرن هستند، اگر نور مستقیم هم به آن ها بتابد، آسیبی نخواهند دید.

کلام آخر…..

مهم ترین مزیت فرش های مدرن داشتن جلوه و زیبایی بی نهایت است. امروزه بسیاری از افراد علاوه بر زیبایی به دنبال فرش هایی هستند که نگهداری از آن ها نیز راحت باشد. در ساخت خانه ها و دکوراسیون امروزی مدرن امروزی از سنگ، کاشی و انواع کفپوش برای زیباسازی فضا استفاده می شود که برای ایجاد حالتی دنج نیاز به استفاده از فرش در کنار آن ها می باشد.فرش های مدرن که برای دکوراسیون مدرن طرحی شده اند دارای نخ خاب کوتاه و عموما غیر منقطع هستند . پیوستگی نخ خاب بهترین عامل جهت مقاومت در برابر نفوذ الودگی و ذرات غذا و … است . انتخاب فرش های مدرن برای مکان هایی که دائما در معرض الودگی هستند مناسب است

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *