لرستان

خبری خوش برای هموطنان استان لرستان، خرید فرش قسطی در لرستان مهیا شد. شما عزیزانی لرستانی میتوانید به صورت آنلاین فرش خود را از فروشگاه اینترنتی فینو خرید کنید و به صورت قسطی و با چک پرداخت کنید. فروشگاه فینو اولین فروشگاه فرش قسطی در ایران.

نگاهی به تاریخچه فرش لرستان

لرستان نام استانی است در بخش غربی ایران با وسعت 28064 کیلومتر مربع معادل 7/1 درصد از کل مساحت کشور که به نام ساکنین آن یعنی طوایف مختلف لر نامیده شده است. این منطقه بواسطه مراتع فراوان از دیرباز مورد توجه دامداران بوده و شواهد تاریخی حاکی از گسترش و رونق شغل دامپروری در این منطقه دارد. بطوریکه امروزه نیز عشایر مختلفی در این منطقه از طریق دامپروری که شغل اصلی آنها محسوب می شود امرار معاش می کنند.
پرورش دام برای عشایر منافع چند گانه ای دارد که علاوه بر تأمین هزینه های زندگی از گوشت، شیر، پشم، مو و … آنها نیز استفاده می کنند برای مثال سیاه چادرهای آنها از موی بز تابیده شده بافته می شوند که در واقع نوعی بافت بدون گره است. از شواهد تاریخی چنین بر می آید که در این خطه پشم گوسفند، موی بز و پنبه مواد خام بافندگی بوده است. اما به نظر می رسد به دلیل آنکه به ندرت پنبه در این منطقه کشت می شده آن را از مناطق دیگری تهیه می کردند. با وجود آنکه به نظر می رسد سابقه بافت زیر اندازهای گوناگون از قرن ها پیش در میان عشایر رواج داشته ، اما اطلاعات ما در این زمینه بسیار اندک است. بطوریکه برخی منابع سابقه قالی بافی را در میان عشایر لر بیشتر از یکصد و پنجاه سال نمی دانند. برخی از اقلیت های لر به نواحی دیگر مهاجرت کرده اند، مثل حیات داوودی ها که در جنوب فارس و نزدیک خلیج فارس زندگی می کنند و بافندگان خوب قالی و گبه هستند.

فرش لرستان

سنت های موجود در بین لرها، یادآور تاریخ بافته های ایشان است، مثلاً آنان ابزار کوچک چوبی (سک) را برای بافت فرش به کار می برند که در واقع مادر ابزاری فلزی در عهد مفرغ و متعلق به دوره ای است که همه ابزارها چوبی بود، یعنی پیش از کشف فلز. این ها شواهد کهنه گی بافته های لری است و می تواند به شناختن سنت های کهن و مستقل ایشان در زمینه فنون، مواد اولیه، ابزارها و حتی طرح ها کمک کند.
از سوی دیگر بایستی در نظر داشت هنگامی که از بافته های لری سخن به میان می آید منظور تنها جغرافیای امروزی لرستان نیست چرا که بسیاری از تیره های گوناگون این قوم در مناطق مختلف از جمله چهارمحال و بختیاری، بخشی از استان فارس، بخشی از ایلام، بخشی از همدان و خوزستان و همچنین استان کهکیلویه و بویراحمد را در بر می گیرد

چطور فرش مناسب با دکوراسیون خانه مان را انتخاب کنیم

ساختار فرش لرستان

قالی های لرستان نه تنها در مرکز استان لرستان بلکه در بازارهای مناطق همجوار همچون همدان، اراک، اصفهان و کرمانشاه نیز عرضه می شود. این قالی ها با وجود طرح های ساده و بی بدیل زمخت تر و ابتدائی تر از طرح های قالی های دیگر مناطق هستند برای مثال طرح های کردی و لری با وجود شباهت های فراوان از نظر کیفیت با هم متفاوتند، در مناطق عشایری با وجود تولیدات اندک نمی توان ظرافت فرشهای شهری باف را در آنها مشاهده کرد. ولی در عوض با طرحهای ساده و اکثراً زیبایی که غالباً درسبک های هندسی و شاخه شکسته مجسم می شوند طرفداران پر و پا قرصی در میان معماران و دکوراتیوهای اروپائی برای خود پیدا کرده اند.

طرحهای رایج فرش لرستان

طرحهای لری از تنوع زیادی برخوردارند که بافنده ها آنها را با کمک ذهن خلاق خود می آفریدند و با رنگهای متنوع و مناسبی که انتخاب می کردند، دنیایی از زیبایی را خلق می کردند.
خطوط مستقیم نقشهای هندسی بمدد پرزهای بلند حالتی منحنی را بخود می گیرند. و با درهم شدن طرح علیرغم رنگهای درخشان قالی حالتی شور رفته را بخود می گیرد

رنگبندی فرش لرستان

فرش

به طور خلاصه می توان گفت که پشم ها در مناطق ذکر شده بیشتر به رنگ هایی مانند قرمز روناسی، آبی نیلی، سرمه ای، بژ، سفید نخودی، زرد ارغوانی و سبز دیده می شوند

لرستان از مراکز عمده و فعال معاملات فرش است. قالی بافی در این شهر سابقه ای نسبتاً طولانی دارد..
فرشهای لرستان در سبکهای گلدار منحنی و شاخه شکسته و با استفاده از موتیفها و نقوش شاه عباسی و هراتی و بته ای بافته شده و اغلب با بافت ضخیم با پودهای تیره رنگ و پرزهای بلند در رنگهای قرمز و آبی تیره و بالاخره دراندازه های ذرع و نیم و دو ذرعی و کناره های معمولی به بازار عرضه می شود.

شما عزیزانی لرستانی میتوانید به صورت آنلاین فرش خود را از فروشگاه اینترنتی فینو خرید کنید و به صورت قسطی و با چک پرداخت کنید.

وضعیت فعلی فرش لرستان

با تمام توصیفی که از فرش لرستان ارائه شد، امروزه فرشهایی که در لرستان بافته می شود، از نوع فرشهای رایج در سراسر کشور است. اکثراً نقشه، مواد و ابزار آن از شهرستانهای همجوار به خصوص اراک، اصفهان و کاشان تهیه می شود. اما در مناطق خاصی از استان، یعنی اطراف بروجرد و الشتر و بعضی روستاهای شمال لرستان، گاهی فرشهای بومی بافته می شود، اما تعداد آنها بسیار کم و حتی انگشت شمار است.

فروش فرش قسطی در لرستان

با توجه به این که خرید یک فرش با قیمت مناسب برای همه خانواده های ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد ، شرکت های تولید کننده سعی کرده اند فرش های خود را به صورت اقساطی و طی چند قسط به مشتری بفروشند تا مشتری هم راحت تر بتواند فرش مورد نظر خود را خریداری کند . بزرگ ترین دغدغه ای که برای مردم وجود دارد این است که آیا امکان خرید فرش اقساطی وجود دارد یا خیر ؟کارخانجات و شرکت های فرش به دلیل تنوع زیادی که در تولید فرش دارند ، فرش های خود را هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین در اختیار مشتریان خود می گذارند تا مشتری با توجه به شرایطی که دارد هر طور که راحت تر است فرش خود را خریداری کند البته توجه کنید که این فرش ها به صورت قسطی به فروش می رسد چه در فروش حضوری و چه در فروش اینترنتی…

چند نمونه از مزایای فر ش قسطی

• فروش مستقیم فرش قسطی
• خرید فرش ارزان قیمت
• تحویل رایگان فرش درب منزل
• ارائه ضمانت نامه کتبی و معتبر فرش

کلام آخر ……

فروش فرش به صورت قسطی تا به الان توانسته است بسیاری از خانواده های قشر ضعیف جامعه را صاحب بهترین و زیباترین فرش های ماشینی درجه یک و با کیفیت کند . فروش فرش قسطی توانسته نیاز همه افراد کم درآمد را برطرف کند که شامل … .
پرداخت درصدی از قیمت کل فرش به عنوان پیش پرداخت
پرداخت مابقی قیمت فرش ماشینی در اقساط بلند مدت
خرید فرش اقساطی بدون کارمزد

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *