فرش ایرانی

انواع فرش های ایرانی

آیا شما هم می توانید مثل یک متخصص تفاوت فرش تبریز و کاشان و هریز را متوجه شوید؟
در این مقاله می خواهیم به شما تفاوت فرش های مختلف ایرانی را نشان دهیم که به شما کمک می کند با دانش خود دراین باره هرکسی را تحت تاثیر قرار دهید.

تاریخچه فرش ایرانی

بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ و هنر فارسی و ایرانی فرش بافی است. فرش ایرانی، تاریخ ایران و اقشار مختلف آن را بازتاب می دهد. آنها از انواع مختلفی دارند که بطور موازی توسط قبایل عشایری در روستاها ، تولیدکنندگان دربار سلطنتی و کارگاه های شهر بافته می شدند.
بخشی از فرش ها در دربار صفوی بافته می شدند. تولیدکنندگان آن ها در طول قرن شانزدهم به خاطر رنگهای دقیق و نقوش هنری که بر روی فرش ها به کار برده اند خود افسانه ای هستند و در موزه ها و مجموعه های خصوصی در سراسر جهان به نمایش گذاشته و نگهداری می شوند. آنها به دلیل طراحی استثنایی که داشتند، یک سنت هنری را برای دربار های ایران تنظیم کرده اند که در کل دوره امپراتوری ایران تا آخرین سلسله سلطنتی ایران زنده نگه داشته شده است.


انواع فرش ایرانی که در منطقه ها و شهرهایی مانند تبریز ، کرمان ، مشهد ، کاشان ، اصفهان ، نائین و قم با تکنیک های منحصر به فرد بافندگی و استفاده از مواد ، الگوهاو رنگ های با کیفیت بالا تولید شده اند قابل تشخیص از فرش های سایر کشور ها هستند.

بیشتر بخوانید : آیا می دانید تفاوت فرش 700 و 1000 و 1200 شانه در چیست ؟


فرشهای بافته شده در تبریز بعد از دوره های نزول نقش مهمی در احیای سنت قالی بافی داشتند. فرش های بافته شده توسط دهکده های ایرانی و اقوام مختلف به دلیل رنگهای روشن و بکر ، پشم ریز و الگوهای سنتی خاص آنها متمایز است. اما خیلی مهم است که بدانیم ویژگی فرش درجه یک چیست؟

فرش کلاسیک

بافندگان روستایی و عشایری ، غالباً فرش هایی با طرح های جسورانه و گاه درشت به وجود می آورند که برخلاف طرح های از پیش برنامه ریزی شده هنری شهر های بزرگتر ، به عنوان سنتی ترین و معتبرترین فرش های پارس محسوب می شوند. فرشهای گبه معروف ترین نوع فرش از این خط سنتی است. این فرهنگ مشهور مردم ایران در زمان بی ثباتی سیاسی یا تحت تأثیر خواسته های بازرگانی دوره های نزولی را پشت سر گذاشته است. در قسمت دوم قرن نوزدهم ، از ورود رنگهای مصنوعی رنج برد.
علی رغم این ، قالی بافی هنوز هم نقش اساسی در اقتصاد ایران مدرن دارد. و در تولید مدرن شاهد جایگزینی رنگهای مصنوعی با رنگهای طبیعی بوده است.
فرش ایرانی ارزش هنری و پرستیژ خاص خود را دارد به طوری که حتی نویسندگان یونان باستان در نوشته های خود زیبایی و هنر این فرش ها را تحسین کرده اند.

انواع فرش 1200 شانه گل برجسته را در فروشگاه فینو مشاهده کنید.


چرا فرش های ایرانی محبوب اند؟

فرش های ایرانی هیچ وقت از مد نمی افتند.
این فرش ها با قدمت بسیار از میراث سنتی رونق گرفته اند و ادامه خواهند داشت .زیرا با طرح های بی نظیر و خلاقانه و هنر دست بافندگان آن تولید شده اند.
دلایل دیگر محبوبیت فرش های ایرانی :
فرش های ایرانی با رنگ و طرح های زیاد داخل خود می تواند با رنگ های مختلف وزیاد ست شود مخصوصا اگر دکوراسیون خانه به صورت سنتی یا سلطنتی و کلاسیک باشد بهترین گزینه برای فرش هستند.
فرش های ایرانی دوام دارند.برخلاف بسیاری از فرش های ماشینی ،فرش های ایرانی با کیفیت بالایی تولید می شوند که ماندگاری زیادی دارند و مثل یک سرمایه گذاری با گذشت زمان ارزش آن ها بیشتر می شود.
فرش های ایرانی هنری و اصیل هستند تقریبا هیچ دو تکه از فرش های ایرانی را نمی توانید پیدا کنید که دقیقا یکسان باشند.آن ها حق امتیاز زیادی را به دکوراسیون شما اضافه می کنند.بعضی از آن ها چنان طرح و مرز های پیچیده ی دارند که از نگاه کردن به آن هیچ وقت خسته نخواهید شد.و بعضی از آن ها آنقدر زیبا هستند که مثل یک اثر هنری می توانید آن را به دیوار بزنید.

فرش های ایرانی راحتی شما را تامیین می کنند.
این فرش ها ابتدا برای تامین راحتی تولید شده اند.الیاف متراکم آن ها گرم می شوند و برای فصل های سرد با انتخاب فرش پشمی ایرانی به مخصوصا دستباف می توانید مطمعن باشید که پاهای شما گرم خواهند ماند.
لرزش صدا داخل الیاف فرش های ایرانی به دام می افتند و آرامش خانه یا محل کار شما را افزایش می دهند .
فرش های ایرانی مجموعه ی است که افراد بیش از یک هزار در حال استفاده از آن هستند! و هیچ علامتی در مورد توقف آنها وجود ندارد. شما از استفاده فرشهای ایرانی خسته نخواهید شد. آنها همیشه مد هستند.
این ویژگی ها دلایلی است که شما باید حداقل یکی از فرش های ایرانی در خانه خود داشته باشید. فرش های ایرانی به دلیل الگوهای غنی ، رنگی و هنری ، کیفیت عالی و طرح های دیدنی معروف هستند. مواد مورد استفاده در فرش شامل پنبه ، پشم و ابریشم است.

انواع طرح ها و سبک های فرش ایرانی

فرش تبریز

فرش های تبریز از تبریز ، پایتخت آذربایجان و یکی از قدیمی ترین مراکز قالی بافی در منطقه سرچشمه گرفته است. این فرشهای باکیفیت از جنس پشم و یا نخ خواب پشم / ابریشم و تارهای پنبه ای یا ابریشمی است. این الگوهای از قطره های اشک گرفته تا گل ، درختان و صحنه های شکار متغیر است. فرشهای آنتیک تبریز بسیار با ارزش است و در مجموعه ها و موزه های اختصاصی خصوصی قابل مشاهده است.

فرش تبریز

در قسمت فرش کلاسیک فروشگاه فینو میتوانید انواع فرش های ایرانی را مشاهده کنید. این فرش ها از 700 شانه تا 1200 شانه عرضه می شوند.

فرش کاشان

کاشان قدیمی ترین شهر در ایران مرکزی است که به دلیل تولید فرش شناخته می شود. آنها به بافندگی فرش های ابریشمی مشهور هستند. این هنر در اواخر قرن نوزدهم احیا شد.

فرش کاشان

فرش های کاشان به طور معمول با کیفیت بالا هستند و بسیاری از آنها از جنس ابریشم اند. فرش‌های ریزبافت و ظریف که با تراکم‌های بالا ۲۵۵۰ و ۳۶۰۰ بافته می‌شوند.اکثر فرش های کاشان دارای طرح مشابه به شکل یک زمینه ی عاجی رنگ به همراه ترنج مرکزی با گوشه های تیز و به رنگ قرمز و طرحی پیچیده تولید می شوند. اما در مناطق مختلف ، طرح ها ممکن است متفاوت باشد. رنگهای محبوب فرش کاشانی عاجی ، قرمز ، آبی و سبز روشن است.

فرش اصفهان

طرح ابریشم و پشم فرشهای اصفهان بسیار متعادل و متقارن است. به طور معمول شامل یک ترنج با گل های رز یاسی یا آبی است که توسط رشته ها و بوته ها احاطه شده و بر روی زمینه ای به رنگ عاجی بافته شده است.

فرش اصفهان

فرش هریز

رنگ های روشن و پر جنب و جوش و الگوهای برجسته و جسورانه ، این فرش ها را به راحتی قابل تشخیص می کنند. فرشهای هریز همیشه یک ترنج بزرگ در مرکز دارند و یک و قطعه های گوشه ی یا همان لچک دارند. این فرش ها بسیار بادوام بوده و برای نسل ها دوام خواهند داشت.

فرش هریز

فرش ناین

فرشهای ناین از کیفیت بالایی برخوردار بوده و از پشم بسیار با کیفیت تولید می شود.الگوهای بسیار پیچیده و معمولی از شاخه های در هم تنیده آبی یا سبز با گلهای ریز و درشت با زمینه عاجی یا سفید تشکیل شده اند.

فرش نایین

فرش مشهد

فرشهای مشهد به طور معمول دارای ترنج شاه عباسی تنها و بزرگ در مرکز با زمينه های پيچيده و پر از نقوش گلي در طرح خمیده است. این فرش ها معمولاً از جنس پشم و پنبه هستند.

فرش مشهد

فرش بلوچ

در میان فرش های اصل قبایل عشایر بلوچ ، به ندرت یک فرش بزرگ بلوچ پیدا خواهید کرد. این فرشهای کوچک الگوهای هندسی ساده ای دارند و با پشم گوسفند که به رنگ آبی یا قرمز تیره رنگ شده است ، بافته می شوند. برای لبه ها از پشم های شتر یا بز به رنگ بژ یا قهوه ای استفاده می کنند.

فرش بلوچ

فرش قم

فرشهای قم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. آنها گره های محکم و بادوامی دارند، با الیافی لوکس از جنس ابریشم یا پنبه و طرح های پیچیده که شامل ترکیبی از گل ، پرندگان ، ترنج ها، صحنه های شکار و باغ ها به رنگ آبی تیره ، قهوه ای مایل به قرمز یا نارنجی است. رنگ فیروزه ی رنگ مورد استفاده در اکثرفرش های قم است.

فرش قم
مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *