نخ هیت ست شده

قبول داشته باشید یا نه، فرش ها می توانند حس و حال و ظاهر اتاق شما را عوض کنند. و به کاهش سروصدا و محافظت از کف اتاق شما کمک کند همچنین برای اتاق هایی که دارای کف سخت هستند برای نرم کردن فضا اتاق ضروری هستند. حال اینکه چه فرشی مناسب فضای اتاق شماست نیازمند دانستن اطلاعاتی از دنیای فرش ها و دکوراسیون و هماهنگ کردن رنگ ها و همچنین مواد مورد استفاده در الیاف فرش ها و مراحل متفاوت تهیه فرش هاست. دراین مقاله به بررسی یک مرحله مهم در تهیه الیاف فرش به صورت نخ هیت ست شده می پردازیم که تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت فرش ها می گذارد. همچنین شما میتوانید مقاله بهترین الیاف فرش ماشینی چیست؟ انواع الیاف فرش کدام اند ؟ را نیز مطالعه کنید.

تعریف نخ هیت ست شده

هیت ست کردن اصطلاحی است که در صنعت نساجی برای توصیف یک فرآیند حرارتی که معمولاً در بخار و یا در یک گرمای خشک صورت می گیرد ، استفاده می شود. استفاده از این فرآیند به الیاف یا نخها ، خصوصیات مطلوب مانند حجم بیشتر ، مقاومت در برابر چین و چروک یا مقاومت در برابر حرارت می دهد. در اغلب موارد ، از هیت ست برای بهبود ویژگی های الیاف برای استفاده در فرآیندهای بعدی استفاده می شود.
فرش با نخ هیت ست شده که در آن نخ برای تولید الیاف نرم و مقاوم در برابر ساییدگی و پارگی و دفع لکه ها پردازش می شود. این نوع فرش ضد الکتریسیته ساکن است ، بنابراین که جاروکشی روی آن ها راحت تر می شود زیرا موهای حیوان و پارچه به راحتی به الیاف چسبیده نمی شوند. این فرش ها بهترین گزینه برای استفاده در فضای بیرون و اتاقهای راحتی هستند.
هیت ست کردن نخ در همان مرحله اول بافتن فرش یعنی مرحله تهیه نخ اتفاق می افتد و پس از آن مرحله رنگریزی و بعد از آن هم مرحله رنگ کردن فرش های نقش برجسته انجام می شود. حال با خود فرایند هیت کردن آشنا می شویم.

فرش کلاسیک

بیشتر بخوانید : چگونه فرش مناسب اتاق کودک انتخاب کنیم؟

فرایند هیت ست کردن نخ و الیاف فرش

در فرآیند هیت ست شدن دستگاه های با کمک بخار آب به عنوان یک واسطه حرارتی عملیات هیت ست شدن نخ را به طوری که هیچ آسیبی به خود نخ وارد نگردد، انجام می دهند. استفاده از نخ های هیت ست شده برای تولید فرش های ماشینی با کیفیت بالا یک امر ضروری می باشد. بخار دادن برای افزایش دادن مقاومت و کیفیت نخ در مقابل پارگی، بالا رفتن استحکام ابعادی، کاهش یافتن پرزهای سطح فرش، قابلیت بالا رفتن جذب رنگ بیشتر توسط نخ (برای مرحله رنگریزی ) ، ضخیم شدن نخ که همین امر باعث یک دست شدن سطح فرش می گردد و نرمی قابل توجه به فرش می دهد.

بیشتر بخوانید : فرش شنل یا فرش بلژیکی چیست؟

معمولاً هنگام بریدن نخ های خاب، انتهای آن ها همانطور که نخ های حاشیه در هنگام برش جدا و ریش ریش می شوند ، جدا خواهند شد و نخ ها به شکل برس مانندی در می آیند. این فرسایش در فرشهای برش خورده به هر شکلی، نباید وجود داشته . همانطور که تحقیقات علمی ثابت کرده است یک فرش با نخ خاب برش خورده با نخ های انتهایی فرسوده و بریده شده با ظاهری ضعیف و بی کیفیت ، چرخه عمر کوتاه تر و ضرر های زیادی برای شخصی که روی آن ها زیاد رفت و آمد می کند خواهد داشت. فرش کمتر الاستیک است و قدم های کسی که روی آن راه می رود را به خوبی فرش های هیت ست شده نمی پذیرد به اصطلاح فرش پا خور خوبی ندارد. فرش ساخته شده از نخ های هیت ست شده برای کاربر جذاب تر ، بادوام تر و راحت تر است. ارزش اضافه شده به فرش های تهیه شده با بخار(فرش هیت ست شده) قابل توجه است. به طور معمول فرش هیت ست شده می تواند با ساختار دانه بندی آن شناسایی شود که در صنعت به آن اصطلاح” سوزن ته گرد” گفته می شود. ظاهر انتهای نخ خاب بریده شده شبیه نقاط سوزن ته گرد است.

در فروشگاه اینترنتی فینو میتوانید فرش را آنلاین بخرید و چک پرداخت کنید.

راهنمای بیشتر قسمت فرش قسطی را مطالعه کنید

مزایای هیت ست کردن الیاف

• افزایش مقاومت الیاف در برابر حرارت و فشار
• پلی استر و نایلون و آکریلیک فیبرهای اصلی مورد استفاده هستند. این پارچه ها ممکن است کوچک شوند ، یا در طول مراحل مرطوب یا در دست مصرف کننده خراب شوند. هیت ست راهی برای کاهش یا از بین بردن این خواص نامطلوب است.
• ایجاد مقاومت در برابر آب یک مزیت اساسی در این الیاف است. این فیبر در برابر رطوبت مقاومت می کند و هرگونه رطوبت را به بالای رشته منتقل می کند و باعث تبخیر آسان و سریع می شود. حتی می توانید از این فرش نزدیک به استخر یا زیرزمین های مرطوب استفاده کنید!
• هیت ست باعث افزایش رنگ پلی استر می شود. الیاف با عملیات هیت ست نسبت به کالا هایی که از هیت ست در تولید آن ها استفاده نمی شود ،آرام تر و آهسته تر رنگ می گیرند.
• عملیات هیت ست کردن می تواند در آغاز مرحله ی پردازش مرطوب یا پایان آن باشد.
• به علت پرزدهی کم فرش های هیت ست شده این فرش ها حساسیت ایجاد نمی کنند در نتیجه برای اتاق کودکان یا بیماران و سالمندان مناسب اند.
• این فرش ها ارزان تر از پشم هستند
• این فرش ها به راحتی تمیز می شوند و همانطور که گفتیم ضد حساسیت اند پس برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند نیز مناسب تر از سایر فرش ها هستند.
• در مقابل رطوبت ، باکتری و سفید کننده ها نیز مقاوم است.
• این الیاف یکی از رنگی ترین الیاف هستند ، قادر اند به مرور زمان رنگ را به خوبی حفظ کند – حتی با استفاده از فضای باز به دلیل مقاومت در برابر نور خورشید و خاصیت ضد آب بودن آن.
• هیت ست شدن نخ های فرش باعث می شود که فرش پاخور بهتر و نرم تر و خاب بهتری داشته باشد.

این فرش ها برای فضا های زیر مناسب هستند:
اتاقهای بازی
اتاقهای رختکن
اتاقهای رایانه
استفاده در فضای باز
به طور خلاصه اگر تصمیم دارید برای منزل خود از فرش های با الیاف مصنوعی استفاده کنید برای داشتن فرشی با ماندگاری بیشتر ،رنگ های شاداب تر و زیبا تر ، بدون حساسیت زایی ، لطیف و نرم حتما از فرش های هیت ست شده فرش خود را تهیه کنید.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *