مراقبت از فرش

در این مقاله درباره نکاتی مهم و کاربردی برای مراقبت از فرش توضیح دادیم که در نهایت با بکار بستن آن ها و توجه به آن طول عمر فرشتان زیاد می شود. ما همراه باشید امیدواریم که این ترفند ها برای شما مفید باشد. در مقاله دیگر در مجله فینو نکات مهم برای تمیز کردن فرش و پاک کردن لکه ها از روی فرش نیز منتشر کرده ایم.

ترفند هایی که برای مراقبت از فرش باید بدانید

نور خورشید

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که فرش ماشینی را باید در محلی دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و خوب است که فرش را بطور منظم بچرخانید به خصوص اگر نور خورشید در یک منطقه از اتاق قرار میگیرد.
صرف نظر از میزان شانه و تراکم ، اگر فرش در مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرد کم رنگ می شود . در صورت توجه نکردن به آن می تواند به صورت غیرقابل برگشت فرشتان آسیب ببیند.


مکان های مبلمان
در صورت قرار دادن مبلمان بر روی فرش ، صفحه های نمدی باید بین فرش و پاهایه مبلمان قرار گیرند.
لطفاً توجه داشته باشید که برخی از مبلمان سنگین ، هنگامی که روی فرشها قرار می گیرند ، می توانند فرش را بکشند ، به طوری که ممکن است شکل فرش را به هم بزند. شما باید هم به این نکته توجه کنید و هم چگونه مبل و فرش را ست کردن نیز بدانید.

جاروبرقی

جارو کردن فرش

جاروبرقی منظم فرش شما یکی از بهترین گزینه های نگهداری شما در اطمینان از ماندگاری فرش های شما خواهد بود. برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن ، مراحل زیر به خاطر داشته باشید:
حداقل یک بار در هفته فرش خود را با جارو برقی تمیز کنید.
برای بهترین نتیجه اطمینان حاصل کنید که جارو دارای یک کیسه جدید است ، در غیر اینصورت سعی کنید کیسه داخل جارو خالی کرده باشید.
تمام مبلمان و موانع را از روی فرشها کنار بگذارید.
فرش ها را بچرخانید و زیر آن ها را نیز جارو کنید.
فرش را با سر جاروبرقی معمولی جارو کنید. از سر چرخان روی فرش خود استفاده نکنید ، زیرا این کار می تواند صدمات جبران ناپذیری به فرش شما وارد کند.
وقتی چیزی روی فرش شما ریخته می شود
در صورت وقوع ریختن چیزی روی فرش ، زمان مهم خواهد بود و مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید آنها را دنبال کنید تا از آسیب دیدن فرش جلوگیری کنید.

ریختن مایعات روی فرش

بهتر است مایع را با پارچه یا حوله کاغذی بلافاصله و با دقت تمیز کنید. پارچه یا حوله را باید به طور مرتب تعویض کنید تا در حد امکان مایعات جذب شود. منطقه را مالش ندهید زیرا این باعث پخش شدن مایع در فرش می شود و ناحیه تحت تأثیر آن برای تمیز کردن بسیار بزرگتر خواهد شد و احتمالاً می تواند به شمع فرش شما آسیب برساند.
لطفا توجه داشته باشید که آلودگی حیوانات اهلی ، به ویژه گربه ها ، اگر به سرعت و با دقت استخراج نشود ، می تواند به طور دائمی صدمه وارد کند.

فرش خیس

مقاله پاک کردن خرابکاری حیوانات خانگی از فرش را مطالعه کنید.


مواد غذایی
مواد غذایی یا مواد جامد که به طور تصادفی روی فرش شما ریخته اند ، باید با دقت از بین بروند. مواد غذایی را با لبه چاقو یا قاشق و چنگال بردارید تا از افزایش مناطقی که نیاز به توجه دارد جلوگیری کنید.

راهنمای پاک کردن لکه ها
برداشتن لکه ها از فرش بسته به محل و مدت زمان طولانی بودن آن روی فرش می تواند موفقیت آمیز باشد.

بیشتر بخوانید : چگونه انواع لکه ها را از روی فرش پاک کنیم ؟

نکات مهم
هرگز از حرکات دایره ای برای از بین بردن لکه استفاده نکنید ، زیرا این ممکن است بافت فرش شما را از بین ببرد. مرحله آخر همیشه باید شستشو با آب تمیز ، خشک کردن و قرار دادن چند حوله کاغذ سفید روی قسمت مرطوب باشد.


مواد مفید برای تمیز کردن و مراقبت از فرش:
مواد شوینده ظرفشویی دستی که حاوی لانولین یا سفید کننده نیست را برای تهیه محلول شوینده ، یک قاشق چایخوری مواد شوینده ظرفشویی را با یک فنجان آب مخلوط کنید.
بطری اسپری برای استفاده از محلول های شوینده و مخصوص.
محلول آمونیاک خانگی ، که یک قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی با یک فنجان آب
محلول سرکه سفید ساخته شده از 1/3 فنجان سرکه سفید ، 2/3 فنجان آب.
محلول های فرش با کیفیت مناسب در فروشگاه های فرش و سایر فروشگاه ها موجود است.

فرش جهیزیه

فرش 1200 شانه گل برجسته فینو را در طرح های مختلف مشاهده کنید

نکات تکمیلی برای نگهداری و مراقبت از فرش :

از تعمیر و نگهداری سریع و منظم غافل نشوید

یکی از بزرگترین دلایل لکه دار شدن فرش به دلیل بی توجهی به نگهداری است. جاروبرقی منظم و تمیز کردن هرگونه لکه گیری هر چه سریعتر بهترین راه برای نگه داشتن فرش طولانی مدت به نظر می رسد. هرچه این فعالیت ها طولانی تر شود ، از بین بردن لکه ها و زباله های ایجاد شده سخت تر می شود . اگر بلافاصله در حال تمیز کردن نشت مایعات هستید ، حتماً به جای پاک کردن ابتدا سعی کنید مایع لکه را با دستمال جذب کنید، زیرا پاک کردن لکه را به جای از بین بردن لکه ها پخش می کنید.

اجازه ندهید قوانین زیر پا گذاشته شوند
یکی دیگر از راهکارهای مهم برای جلوگیری از کثیفشدن فرش، جلوگیری از ورود با کفش است از دوستان نتان بخواهید همه کفش ها را در درب بگذارند(البته در ایران ما این رسم را نداریم و اکثر به این نکته توجه می کنند که قبل از ورود به خانه کفش هایشان را در بیاورند) ، این قانون را تعیین کنید که حیوانات خانگی مجبور شوند از یک ورودی دیگر وارد شوند ، یا یک قسمت را درست کنید. تا پنجه ها و کفش های گل آلود را پاک کنید. یک پادر با بافت بلند در جلوی ورودی حداقل هرگونه گرد و غبار و مواد زائد سست را می گیرد ، حتی اگر میهمانان فراموش کنند که هنگام ورود ، کفش خود را پاک کنند.

تمیز کننده ها را قبل از استفاده ، آزمایش کنید
اگر در حال تلاش برای تمیز کردن فرش هستید ، حتما قبل از اعمال روی کل فرش ، آن را روی یک ناحیه کوچک و ناخوشایند آزمایش کنید. همه تمیز کننده هایی که در سوپر مارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای فروخته می شوند ، از نظر ایمنی آزمایش نشده اند. آنها می توانند باعث لکه دار شدن یا باقی مانده چسبندگی شوند که در طی چند روز دیگر گرد و غبار و گرد و غبار بیشتری را به خود جلب می کند. اگر محصول جدیدی را امتحان می کنید ، ابتدا مقدار کمی در گوشه و یا زیر یک تکه مبلمان اسپری کنید ، و ببینید که چطور در روز یا دو روز دیگر روی فرش تأثیر می گذارد.

از فرشتان نگه داری کنید تا در هزینه هایتان صرفه جویی شود
تمیز نگه داشتن فرش خود به نظر چندان طول نمی کشد ، و این راهکارها می توانید طول عمر فرش تان را افزایش دهید . و در نهایت شما با خیال راحت میتوانید روس فرشتان بنشینید و از فرش زیبای خود بدون لکه و کثیفی لذت ببرید.

مجله فرش فینو را مطالعه کنید

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *