پاک کردن فرش

کثیف شدن و لک شدن فرش از مواردیست که تقریبا در هر خانه ای اتفاق می افتد. واقفیم که شستشوی زیاد فرش باعث آسیب  به تار و پود فرش شده و از عمر آن میکاهد و یکی از عوامل پوسیدگی فرش بشمار میرود ، برای جلوگیری از این آسیب ها راه حل هایی وجود دارد که کمک میکند  بدون نیاز به شستشوی کامل فرش لک ها از بین بروند ، ما در این مقاله  به چندین راهکار کاربردی یرای پاک کردن لکه ها اشاره میکنیم….

روش پاک کردن انواع لک ها    

نحوه پاک کردن لک قهوه و چای  از روی فرش

پاک کردن فرش

قبل از هرکاری  ابتدا چای یا قهوه ریخته شده را با قاشق ازسطح فرش جمع میکنیم .با پارچه ای نخی روی قسمت مورد نظر میکشیم و  پارچه ای نخی و تمیز دیگر را به سرکه و آب آغشته میکنیم و شستشو میدهیم .

در روشی دیگر سریعا قسمت لک شده را با آب سرد و مواد شوینده شستشو دهیم تا لکه محو شود راه دیگری که به پاک کردن لک کمک میکند ریختن مقدار نمک بر روی سطح لک شده است بعد از آن کمی صبر کنید ،مشاهده میکنید که لکه چای جذب نمک شده و تا حد زیادی از بین میرود و بعد محل لک شده را با آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید .

راه پیشهادی دیگر ، کمی ماست روی لکه چای بریزد و بعد از گذشت چند دقیقه با قاشق ماست را جمع کرده محل را با دستمال خیس تمیز میکنیم .

پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

پاک کردن فرش

روش پیشنهادی اول استفاده از یک تکه یخ میباشد .ابتدا برای مدت 30 ثانیه تکه یخ را روی لکه آدامس نگه دارید مشاهده میکنید تکه آدامس کم کم سفت میشود  سپس آدامس را با چاقو یا قاشق از روی فرش جدا نمایید و در نهایت ذره های باقی مانده را بانوک قیچی بچینید .استفاده از سفیده تخم مرغ روش کاربردی دیگری برای پاک کردن لکه آدامس است بدین صورت که سفیده تخم مرغ را روی لک ریخته و بعد از چند دقیقه یه به آرامی با انگشت آدامس را از فرش جدا میکنیم و محل لک را شستشو میدهیم . روشی هایی دیگر استفاده از سس مایونز ،مایع ظرفشویی و نمک و سرکه گرم میباشد که کمک به پاک کردن لکه آدامس میکند .

پاک کردن لکه بستنی از روی فرش

پاک کردن فرش از بستنی

ریخته شدن بستنی برروی فرش  باعث تغییر رنگ و ایجاد حالت چسبندگی قرش میشود زیرا به سرعت آب شده و جذب الیاف فرش میشود .روشهایی برای پاک کردن لکه بستنی وجود دارد که به آن اشاره میکنیم … 

ابتدا با کمی فشار با استفاده از قاشق تا حد ممکن بستنی ریخته شده را از روی فرش جمع نمایید فشار دست باعث میشود که بستنی کمتر جذب الیاف فرش شود .با دستمالی تمیز آغشته به آب یا آب گازدار روی محل بکشید تا باقی مانده بستنی از بین برود و با دستمالی دیگر خشک نمایید .

استفاده از نصف قاشق مایع ظرفشویی و یا خمیر ریش با ترکیب یک فنجان آب روش دیگریست که کمک به پاک کردن لک میکند درصورت پاک نشدن با روشهای ذکر شده از محلول ترکیبی نصف قاشق آمونیاک با نصف فنجان آب استفاده نمایید محلول اماده شده را با اسفنج بر روی لک بکشید و در اخر با آب شسته و خشک نمایید . نکته مهم ،از آب داغ برای پاک کردن این لکه استفاده نکنید زیرا باعث مقاوم تر شدن آن میشود.       

پاک کردن لکه شربت وآب میوه از روی فرش

پاک کردن فرش از شربت

درابتدا سریعا با قاشق باقی مانده شربت را از روی سطح فرش جمع میکنیم تا از نفوذ بیشتر شربت به فرش جلوگیری شود سپس یک اسفنج را خیس کرده و روی آن میکشیم این کار را چندین بار تکرار کنید تا لک به طور کامل پاک شود .

اگر با روش بالا لکه باقی ماند از محلول الکل و سرکه به نسبت مساوی استفاده نمایید.با اسفنج محلول را روی فرش بکشید تا لک کاملا پاک شود . اگر آب میوه ها رنگی و مقاوم تر باشند از یک یا دو قطره مایع ظرفشویی استفاده کرده و با دستمال به صورت آرام و ضربه ای بزنید تا لکه کامل از بین برود .

بیشتر بخوانید : ویژگی های فرش ماشینی درجه یک

پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش

پاک کردن فرش از نوشابه

ابتدا دستمالی مرطوب  روی لکه بگذارید تا کمی خیس شود ،مالش ندهید تا باعث عمیق تر شدن لکه نشود سپس یک قاشق غذاخوری پاک کننده ظرفشویی یا لباس  را در اسپری ریخته و بقبه را با آب داغ پر کنید و محلول را روی لک اسپری نمایید . و دوباره با دستمالی مرطوب روی لک بکشید تا پاک شود .

یه خبر خوش برا همه کسانی که به دنبال خرید فرش قسطی هستند. فروشگاه اینترنتی فرش فینو به دو صورت چکی و وام بانکی فرش های 700 شانه تا 1500 شانه را به فروش می رساند. برای اطلاعات بیشتر وارد بخش  آموزش فرش قسطی شوید.

تمیز کردن لکه لاک از روی فرش

تمیز کردن فرش از لاک

پاک کردن لک لاک از روی فرش کار دشواریت به خصوص که لاک روی فرش خشک شده باشد. اولین قدم ،تا حد ممکن لاک را با استفاده از قاشق از سطح فرش بردارید و با دستمالی به طور عمودی چندین بار روی لکه را فشار دهید و بردارید پارچه را روی فرش نمالید که باعث پخش شدن لکه نشود و هر بار از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید تا خود پارچه باعث کثیف شدن محل جدیدی از فرش نشود .برای باقی مانده لکه لاک از پاک کننده لاک بدون استون کمک بگیرید.

برای پاک کردن لکه لاک از الکل ، آب اکسیژنه و شیشه پاک کن نیز میتوان استفاده کرد .دقت داشته باشید پاک کننده های لاک را هرگز مستقیم بر روی سطح فرش نریزید زیرا ممکن است با جذب شدن موجب خراب شدن پشت آن شود .

پاک کردن لکه جوهر از روی فرش

پاک کردن فرش از جوهر

از جمله لکه هایی که باید در رفع آن سرعت عمل داشته باشید   لکه جوهر میباشد .هر چقدر زمان بگذرد لکه مقاوم تر خواهد شد استفاده از موادی مانند الکل و استون به علت از بین بردن رنگ و بافت فرش هرگز پیشنهاد نمیشود در ابتدا  کمی ماست روی لکه جوهر بریزید و ان را پخش نمایید .بعد از چند دقیقه که ماست و جوهر مخلوط شدند توسط قاشقی ماست را ازسطح فرش پاک کنید و با تکرار چند باره این کار تا حد زیادی لکه کم میشود .

روشی دیگر استفاده از شامپوی ملایم مانند شامپو بچه و اب گرم است و یا از کمی سرکه و مایع ظرفشویی کمک بگیرید که برای لکه هایی که قدیمی تر شده است پرکاربرد تر میباشد . 

کلام آخر ….

در صورتی که لکه ای در روی فرش ایجاد شود علاوه بر پاک کردن لکه از روی فرش ،مایعاتی را که به پشت فرش نیز رسوخ کرده را تمیز نموده وپشت فرش را در معرض هوا قرار داده تا مانع از ایجاد کپک و پوسیدگی فرش شود. در صورت نیاز باید فرش کامل شستشو شود .شما میتوانید لک های مختلف را باروش های ذکر شده و صبر و دقت از فرش های خود پاک کنید مشروط بر اینکه نگذاریم لکه ها کهنه و قدیمی شوند .

مطالب مشابه

2 Comments

  1. […] کفپوش یا فرش خود محافظت کنید. ما در مقاله ها دیگر دباره تمیز کردن فرش هم مطالب بسیار مهمی را در مجله فینو منتشر کرده […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *