فرش استاندارد

وقتی صحبت از فرهنگ و هویت ایرانی میشود بی شک فرش یکی از نماد های بارز این فرهنگ است که سبب شده است در کنار فرش دستبافت ،صنعت فرش ماشینی به یکی از صنایع تاثیر گزار در نساجی کشور بدل شود که طی سال های اخیر رشد و توسعه مناسبی داشته است .برپایه نظر سازمان ملی استاندارد، در خرید یک فرش ماشینی باید توجه داشت که برچسبی پشت فرش الصاق شده باشد تا با توجه به نوع نیاز خریدار، جنس نخ خاب، جنس نخ پود، تراکم شانه و پود و گره در متر، ابعادفرش، نام و کد طرح، شرایط نگهداری، درجه فرش، ارتفاع خاب و موارد ضروری دیگر بررسی شود.برچسب نصب شده در پشت فرش نمادی از ویژگیهای فنی محصول است و در مورد درجه یک بودن یا نبودن فرش اطلاعاتی ارائه میدهد ، اطلاعاتی شامل جنس نخ خاب، جنس نخ پود، تراکم شانه و پود و گره در متر، ابعاد فرش، نام و کد طرح، شرایط نگهداری، درجه فرش، ارتفاع خاب و … .

ویژگی های فرش درجه یک کدامند ؟

نخ فرش

فرش ماشینی از سه نوع نخ تار، پود و خاب بافته شده است .مرغوب بودن و استاندارد بودن فرش های ماشینی تاحد زیادی به مواد اولیه یا همان نخ تار و پود و خاب بستگی دارد اما ویژگی های دیگری مانند شانه و تراکم ،رنگ و نقشه ،اصالت نگاره ها و… نیز در تعیین استاندارد بودن فرش بی اثر نیست .کارشناسان سازمان ملی استاندارد تکرار سیلندر، شکستگی و اشتباه نقشه، پارگی نخ تار، پارگی نخ پود و نخ پود اضافی را از عیوب غیر مجاز در بازرسی و آزمون‌های چشمی فرش درجه یک می دانند و مشکلاتی همچون تراش نایکنواخت، زبری و سوختگی سطح فرش، رفوگری قابل تشخیص، پشت ریختگی نخ خاب و انجام نشدن پشت پاک کنی بطور کامل ،جای خالی، خاب کندگی و تیغ خوردگی، شکنندگی، سوختگی، تغییر رنگ، یکدست نبودن آهار پشت فرش و سوزنی شدن نخ خاب به دلیل روزدگی آهار، تاب خوردگی کناره و حفظ نشدن شکل هندسی فرش، دورنگی نخ خاب و سایه روشن موضعی در سطح فرش، پارگی، جاافتادگی، نایکنواختی طول و در یک خط نبودن ریشه، زیگزاگ و بخیه در مورد فرش‌های دارای ریشه و وجود فاصله‌ای بزرگتر از اندازه ارتفاع خاب بین ریشه و قسمت خاب فرش کاملا غیر مجاز است و مصرف کننده حق شکایت از تولید کننده و استیفای حقوق خود را دارد.

سازمان ملی استاندارد
فرش استاندارد فینو

ویژگیهای فرش استاندارد ماشینی :

تراکم پود در متر

بهترین الیاف فرش ماشینی چیست؟ انواع الیاف فرش کدام اند ؟

تراکم پود دارای دامنه وسیعی است و در فرشهای مختلف از ۶۰۰ پود در متر شروع شده و تا ۳۶۰۰ در فرشهای ۱۲۰۰ شانه ادامه دارد.
بالا رفتن تراکم پود در بعضی موارد باعث رخ بهتر ، سنگینی فرش و هزینه بالاتر می شود.

تراکم گره در مترمربع

تراکم گره از ضرب تراکم شانه در تراکم پود و یک ضریب به دست می آید.
باتوجه به نوع بافت شاید فرشی دارای تراکم پود بیشتری بوده ولی دارای تراکم گره یکسان یا کمتری باشد.
هر چه قدر تراکم گره بیشتر باشد فرش رخ بهتری داشته سنگین‌تر بوده و گرانتر می باشد.
طول خاب
طول خاب فرش نیز از سه میلیمتر شروع شده( در گلیم فرش) و تا ۱۳ میلیمتر می رسد بطوریکه هر چقدر طول خاب بیشتر باشد فرش نرمتر است.
فرشهای دارای تراکم شانه بیشتر، طول خاب کمتری دارند بنابر این فرشهای ۱۲۰۰ شانه دارای طول خاب کمتری نسبت به ۷۰۰ شانه است.
هرچه قدر طول خاب کمتر باشد عایق کمتری در مقابل دما می باشد و فرش، نرمی کمتری دارد .

گره فرش
گره فرش


جنس نخ خاب و تار
جنس نخ خاب یكی از فاكتورهای مهم در انتخاب فرش است و با توجه به محل استفاده و هزینه‌ای كه می‌خواهیم نایلونومخلوطی از انواع الیافمختلف تولید می‌شود.
در مكان هایی كه با رطوبت زیاد سر و كار داریم، از جمله آشپزخانه‌ها بهتر است از فرش‌هایی كه پرز آنها از پلی‌پروپیلن (با توجه به این كه جذب بپردازیم مشخص می‌شود. امروزه عموماً فرش هایی با جنس پرز اكریلیك، پلی‌پروپیلن، پشمی، ویسكوز، آب ندارد) است، استفاده شود؛ این فرش ها از لحاظ قیمت معمولاً ارزانتر و فرش‌های پشمی گرانتر هستند.
جنس نخ تار كه در انواع فرش استفاده می‌شود شامل نخ‌هایی با الیاف پنبه، پلی‌استر و پنبه، پلی‌پروپیلن و مخلوط الیاف دیگر است. بهترین نوع نخ تار نخی است كه از الیاف پنبه باشد و جنس نخ پود معمولاً كنف است. و ممكن است بسته به نوع فرش از انواع دیگر نخ‌ها نیز استفاده شود.فرش استاندارد به فرش هایی گفته میشود که از الیاف با حداقل استاندارد تولید شوند.

آیا می دانید تفاوت فرش 700 و 1000 و 1200 شانه در چیست ؟

کلام آخر …..

فرش درجه یک،بعبارتی فرش استاندارد یکی از نمادهای بارز فرهنگ ، سنت ، اصالت و عظمت هنر ایران است چراکه طرح و نگاره موجود در فرش ها که برگرفته از هنر و فرهنگ و منش ایرانی است موجبات استاندارد بالای فرش و قرار گرفتن آن در زمره فرش استاندارد را فراهم نموده است . طرح هایی که هر کدام نمادی خاص و بیانگر عصر و اتفاقاتی تاریخی هستند . برای مثال طرح هایی که در فرش های خوب و مرغوب بافته شده در دوران هخامنشی بدست آمده است .هیچ خانه ای در ایران نیست که خالی از فرش استاندارد به عنوان هنر و نماد ایران باشد . تابلو فرش هایی که جهت تزیین بر دیوار نصب میشود گواهی بر محبوبیت فرش و قالی در نزد ایرانیان است و این تقاضا که روز به روز در حال افزایش است ریشه در تاریخ و هویت افراد دارد. .

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *