فرش ماشینی درجه یک

اگر قصد خرید فرش ماشینی برای خانه خود ، محل کار، مسجد یا هرجایی که به مدت طولانی می خواهید از آن استفاده کنید را دارید ،حتما کیفیت فرش ماشینی ،ماندگاری و قابلیت های مهم دیگر مثل عوض نشدن رنگ ، قابلیت شستشوی آسان و … برای شما بسیار مهم است. عوامل مختلفی در تولید یک فرش درجه یک ماشینی دخیل اند . ما در این مقاله به شما کمک می کنیم که چگونه و با شناخت چه ویژگی هایی بتوانید به راحتی فرش ماشینی را انتخاب کنید.

فرش ماشینی درجه یک

عوامل تولید فرش درجه یک ماشینی

جنس الیاف فرش

یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده کیفیت فرش جنس نخ و الیاف آن است.اکثرا در تولید فرش ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می شود الیافی از جنس پلی استر ، اکرولیک و پلی پروپیلن اما در تولید فرش های ماشینی درجه یک از الیاف آکریلیک به ویژه آکریلیک هیت ست شده استفاده می شود. این نخ نسبت به سایر نخ ها  لطیف تر و نرم تر می باشد .

بیشتر بخوانید : بهترین الیاف فرش ماشینی چیست؟ انواع الیاف فرش کدام اند ؟

تشخیص فرش آکریلیک

برای تشخیص فرش آکرولیک  از  فرش های دیگر می توانید فرش را لمس کنید  روی این فرش ها دست براحتی سر می خورد .یکی دیگر از راه ها تشخیص نخ آکریلیک این است که اگر دانه های خاب فرش درون هم گره نخورده باشند، نشان دهنده اکرولیک بودن نخ فرش است . یک راه دیگر بو کردن فرش اکریلیک است این گونه فرش بوی مواد نفتی یا پلاستیکی نباید بدهد و در برابر حرارت مثلا گذاشتن جسم داغ مقاومت بالایی دارد. رنگ روی نخ اکریلیک پیدا تر و شفاف تر از جنس نخ های دیگر می باشد .

شانه و تراکم فرش

یکی دیگر از ویژگی های  فرش درجه یک تطبیق تعداد شانه و تراکم فرش است.که در ادامه فرش درجه یک در انواع تعداد شانه را بررسی می کنیم.

فرش درجه یک 700 شانه

فرش 700 شانه باید دارای تراکم 2550 باشد ، تراکم های دیگر مثل 1000 و 1500 غیر قابل قبول است و نشان دهنده بافت این فرش ها با دستگاه های قدیمی است . دستگاه بافنده فرش 700 شانه عموما دستگاه بافنده x HCP 2 می باشد و به علاوه دستگاه بافنده شونهر که آلمانی است . اما اگر دستگاه دیگری ذکر شده باشد ، قطعا فرش درجه یک ماشینی نخواهد بود . الیاف آکریلیک هیت ست شده ، پنبه و پلی استر باید در بدنه فرش به کار گرفته شود و در پشت آن تمامی مشخصاتی که ما ذکر کردیم به وسیله برچسبی در پشت آن ذکر شده باشد .  

فرش درجه یک 1000 شانه ماشینی

فرش 1000 شانه هم دارای تراکم خاصی است که شما باید آن را در هنگام خرید زیر نظر بگیرید . تراکم اصلی این محصولات 3000 است و تراکم های دیگر قابل قبول نیست . دستگاه بافنده باید HCI x1 باشد و دستگاه های دیگر قادر به بافت این فرش ها نیستند . فرش های 1000 شانه نما هم در بازار وجود دارند که در اصل فرش های 700 شانه هستند و کیفیتشان کمی پایین تر است .

یه خبر خوش برا همه کسانی که به دنبال خرید فرش قسطی هستند. شما عزیزان میتونید فرش جهیزیه خودتان را به صورت قسطی خرید کنید. فروشگاه اینترنتی فرش فینو به دو صورت چکی و وام بانکی فرش های 700 شانه تا 1500 شانه را به فروش می رساند. برای اطلاعات بیشتر وارد سایت شوید.

فرش درجه یک 1200 شانه ماشینی

فرش 1200 شانه ماشینی باید دارای تراکم 3000 باشد . در غیر این صورت فرش ماشینی مورد نظر شما اصل نبوده و نباید آن را خریداری کنید . تنها بافنده این فرش های ماشینی دستگاه HCI x2 می باشد که محصول شرکت وندویل بلژیک می باشد . این دستگاه با کیفیت تمام محصول نهایی را به چرخه بازار وارد می کند . هم چنین الیاف ترک ، برایت و آکریلیک می توانند برای نخ خاب فرش های 1200 شانه مورد استفاده قرار بگیرند .

 فرش درجه یک 1500 شانه

فرش 1500 شانه باید دارای تراکم 4500 باشد .این فرش های باید با استفاده از الیاف با نمره نخ پایین و باریک بافته شوند تا طرح های لازم روی آن ها پیاده شود . بنابراین کیفیت الیافی که در این محصولات به کار گرفته می شود ، بسیار مهم و حیاتی است تا در هنگام بافت دچار پارگی نشود . دستگاه بافنده فرش ماشینی 1500 شانه ،HCI  x 3 می باشد که با نمره نخ 36 الی 38 این محصولات را تولید می کند .

بیشتر بخوانید : آیا می دانید تفاوت فرش 700 و 1000 و 1200 شانه در چیست ؟

فرش های کلاسیک فروشگاه فینو را ببینید :

دستگاه های تولید فرش

همانطور که در توضیحات مربوط به تراکم فرش قابل مشاهده بود ماشین بافت هم از موارد دیگری است که تاثیر زیادی در تعیین کیفیت دارد . در بیشتر کارخانه های تولیدی از بهترین و به روزترین دستگاهها از جمله HCI , HCP و Schonherr  ساخت کشورهای بلژیک یا آلمان اند ، استفاده می شود .

تفاوتی که دستگاه های مرغوب بافت با فرش با دستگاه های تولید فرش معیوب دارند این است که دستگاه های بافت فرشهای معیوب یا درجه پایین ممکن است در بافت فرش خلل ایجاد کنند برای مثال فرش داخل دستگاه گیر کند و یک رج از نقشه چندین بار بافته شود که با نگاهی سطحی قابل تشخیص نخواهد بود و یا گره ها به گونه ای ناقص زده شوند و پس از مدتی با پاره شدن نقطه اتصال گره کنده شده و علاوه بر پرزدهی ، سوراخ هم ایجاد شود .

بیشتر بخوانید : چگونه بهترین فرش جهیزیه را انتخاب کنیم؟

علائم فرش درجه یک نبودن  

 یکی از علائم بی کیفیت بودن فرش پرزدهی غیر معمول است . آهار بیش از اندازه در پشت فرش ، بلندی بیش از حد نخ خاب ( عموما بیش از 10 سانتی متر ) ، عدم همسانی طول ریشه ها و کوتاه و بلندی غیر طبیعی ، کسری نخ خاب یا سوراخ در فرش از جمله مواردی هستند که در کاهش مرغوبیت محصول اثر گذار خواهند بود .

شیرینگ یا پرداخت فرش های ماشینی باید به درستی انجام گیرد زیرا ممکن است قالی راه راه به نظر برسد و در محل های مختلف پرزها کوتاه بلند گرفته شود. مقدار استفاده شده ی نخ های خاب کسری یا اضافی نداشته باشد. در زیر فرش ها آثاری از قلاب خوردگی وجود نداشته باشد، این عارضه بر اثر اشتباه تنظیم کردن ماشین آلات بافت به وجود می آید و به همین علت پشت فرش تراش مناسب نخورده و در بخش هایی از قالی سر نخ ها قابل رویت است.

پشت فرش ماشینی

ریشه های قالی ها باید در جای تعیین شده قرار بگیرند که در بعضی مواقع به دلیل تنظیمات دقیقی که روی دستگاه انجام نگرفته است باعث بروز این مشکل می شود. (این ریشه ها باید طول و فاصله مشخص و در یک راستا باشند) دو پودی یکی از نکته هایی است که در فرش درجه یک دیده نمی شود. این مورد هنگامی اتفاق می افتد که نخ حین بافت پاره می شود و ادامه کار با نخ اضافی از همان محل قبلی که نخ قبل تر پاره شده بود انجام نگیرد و این دو پود در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

اگر نخ خاب منجر به پارگی شده باشد و مسئول دستگاه متوجه این آن نشود و دستگاه به کار خود ادامه دهد بعد از تولید جای خالی به روی فرش دیده می شود. دو رنگی یا چند رنگی یکی از مواردی است که نباید به وجود آید، این اختلاف رنگ احتمالا به دلیل به کارگیری شیدهای متفاوت یک رنگ به وجود می آید.

فرش درجه یک

فرش نباید دارای سوختگی باشد این اتفاقی زمانی می افتاد که در یک فرش از ترکیب جنس های مختلف برای مثال پشم و آکریلیک بهره بگیرند و در نهایت برای تکمیل کار بدون اینکه این مسئله در نظر گرفته شود یکی از نخ ها آب می شود. در نهایت با در نظر گرفت این عوامل موثر در تولید فرش درجه یک و مواردی که نشان دهنده آن ها هستند می توانید فرش درجه یک مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

مجله فرش فینو را بخوانید

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *